Egszsg, szabadid, sport
Skm 2007.10.06. 13:38
Dr. Gyene Istvn Jegyzete, nagyon j a sporttal foglalkozknak s az rdekld szemeknek.
EGSZSG, SZABADID, SPORT
Jegyzet
Dr. Gyene Istvn
Szakcsoportvezet testnevel tanr
Az Egszsg, Sport, Szabadid kurzus clja:
Olyan gyakorlati s elmleti ismeretek kzvettse, amelyek a kereskedelem, vendglts, idegenforgalom terletein egyarnt hangslyosan megjelennek a gyakorlati munkban. A sporttal s testedzssel sszefgg zletgak ignylik az ehhez a terlethez rt szakemberek munkjt. Ehhez tudunk hozzjrulni az Egszsg, Szabadid, Sport trgy keretben kzvettend ismeretanyaggal.
A kurzus lersa:
A flv folyamn 13 gyakorlati + elmleti ( 1+ 1 ) ra alkalmval vzi ( szs ), fut, kondicionl, aerobic rk gyakorlati foglalkozsait kveten az elmleti rkon megbeszljk a vendgltsban, kereskedelemben s az idegenforgalomban jelentkez sport s testedzs vetleteit.
Kvetelmnyek:
A tananyag ismeretben kpess kell vlni a vendglt, idegenforgalom s kereskedelem szakmai munkjban a sporttal sszefgg szakmai feladatok megoldsra. A flv kollokviummal zrul.
Bevezet:
Ma mr a vendgltsban, az idegenforgalomban a programok rtkestsben, a szllshelyek ajnlsban a sporttal kapcsolatos ajnlatok a vendgek szmra a vlasztsban dnt szempontknt kerlnek eltrbe.
A szllodkban - sok esetben mr az ifjsgi szllshely kategriban is – a szllodhoz tartoz uszoda, kondicionl terem, tenisz vagy golf plya, lovarda alapkvetelmny. Az ignyesebb szllshelyek ajnlataiban pedig mr nem csak a testedzs lehetsge, hanem testnevelsi szakemberek ltal irnytott edzs programok is szerepelnek.
A kereskedelemben a sportruhzat, sporteszkz rtkests s a testnevelshez, sporthoz ktd ruk rtkestse hatalmas zletg.
Ezeken a terleteken azok tudnak eredmnyes munkt vgezni, akik rendelkeznek sportmlttal. nmaguk is szereztek tapasztalatokat a fittsgi programokon val rszvtelben.
Alapfogalmak:
A htkznapi beszlgetsekben, a nem testnevelsi szakemberek gondolkozsban a sport fogalma a mozgshoz, testedzshez ktd fogalomknt jelenik meg. Ez nem is baj. Azoknak, akik a testnevels s sport terletvel kiss mlyebben akarnak foglalkozni, a fogalmakat illik differenciltabb mdon rtelmezni.
A sport elsdleges jegye a vetlkeds, verseny. A versenyt rendszeres felkszlsnek kell megelznie s a versenyzs kereteit nemzeti s nemzetkzi szablyok, versenyrendszer koordinlja. Sok sportg ktdik mozgshoz, de vannak un. szellemi sportok is (pl. sakk). Ezrt a kzs vonsa a sportnak a verseny s nem a testmozgs.
A sport az ember si ltfenntart tevkenysgeibl, a halszatbl, vadszatbl s leginkbb a harcbl alakult ki. Az letre – hallra men kzdelem szeldlt versengss a sportversenyeken. A modernkor sportjtl a trsadalom az eredmnyek s a szleskr nemzetkzi publicits miatt elvrja, hogy nemzeti reklmhordoz legyen. Fontos nevelsi feladata a sportnak a sportolkat megtantani arra, hogy a sikert, illetve a sikertelensget mltsggal tudjk viselni. Hemingway mondta: „A sport arra tant, hogy becsletesen gyzznk, vagy emelt fvel vesztsnk.” A sport teht egszsges letszemlletre sztnz!
A testnevels elsdleges jegye a testmozgs. A testnevelsben is jelen van, a nevels fontos eszkzeknt, a verseny. A versenyzs azonban a testnevels terletn nem mindig sportghoz kttt. Lehetnek alkalmilag szervezdtt, mozgshoz kttt vetlkedsek, testnevelsi jtkok. A testnevelsben teht az elsdleges cl a mozgssal, versenyekkel, val nevels. Az adott trsadalom szoksainak, elvrsainak megfelel viselkedsi formk, letszoksok kialaktsa. Az egszsg megrzse.
- ttel: Mi a sport s a testnevels fogalma, tartalmi jegyeik?
A TESTNEVELS SZEREPE A MAI CIVILIZLT TRSADALMAKBAN
Az 1900-s vek kzeptl az un. modern trsadalmakban l emberek letvitelre jellemzv vlt a mozgsszegny letmd. A technika gyors fejldsnek kvetkeztben a nehz, fizikai munka mind jobban httrbe szorult. A szmtgp megjelense pedig az emberek tmegeit kti a kperny el, l letmdra knyszertve a trsadalmat. A kzlekeds gpestse a forgalomban rsztvevket is elknyelmesti. A forgalom ugrsszer nvekedse minden kzleked szmra fizikai veszlyeket is rejt. Mindezek a hatsok s a hatalmas krnyezetszennyezs az emberek tmegeit rint, egszsgkrosodsokat okoznak.
Megntt az idegrendszeri betegek szma. A szv s kerings jelleg betegsgek, a kros elhzs – a tlslyossg, az allergis rzkenysg az emberek milliit sjtja, nem beszlve ms, szintn civilizcis betegsgek ismert szmos krformirl.
Ezrt a fizikai aktivitst, a mozgst nem a munkhoz kttten, hanem testnevelsi eszkzkkel biztosthatjk maguk szmra az emberek.
Magyarorszgon a specilis klma csak fokozza a lgszennyezettsgi adatok romlst, a szabadtri mozgslehetsgek cskkennek, s sok esetben csak a termekben vgezhet testmozgs marad. Kialakultak a testnevelsnek azon mozgsformi, amelyek kis terleten sok embert tudnak – a gimnasztika mozgsanyagval- intenzven megmozgatni.
A testnevels helyet kap az iskolai tantrgyak kztt s ktelez jelleggel heti nhny rban ezen vesznek rszt az iskolskor fiatalok. A heti 2-3 testnevelsi ra azonban kevs ahhoz, hogy a gyerekek mozgsignyt kielgthessk. Ezrt az iskolai sportkrk, szabadids testnevelsi szakkrk, termszetjr csoportok egsztik ki az iskolsok llamilag finanszrozott, segtett testnevelsi lehetsgeit. Ez a szervezeti keret azonban az iskolk nagy tbbsgnl nem tkletesen mkdik. Ltestmny hiny, idhiny akadlyozza a lehetsgek ignybevtelt s ltalnos a finanszrozsi problma.
A felsoktatsban a testnevels helyzete mg nehezebb. Nhny felsoktatsi intzmnyben nem is szervezik ktelez tantrgyknt. A fakultatv lehetsgek pedig szernyek. (A BGF – KVIFK a testnevels szempontjbl az egyik kivtelnek szmt. risi s eredmnyes hagyomnyai vannak fiskolnkon a testnevelsnek. A KVIFK vezets sportbart s fontosnak rzik a fiatalok testedzsvel val trdst.)
A felntt lakossg rszre az elssorban ntevkenyen s nfinanszrozssal mkd szabadids sportolsi lehetsgek llnak rendelkezsre. Az emberek egy rsze futni jr, sokan rendszeres uszodaltogatk. Sok kondicionl zens torna csoport mkdik s ma mr nemcsak a nk rszre szervezetten. A kondicionl torna vzi – aerobic ga is megjelent. Msok az egsz leten t zhet szabadid sportokat vlasztjk. Szintn npszer mozgsformk a labdajtkok (labdargs, kosrlabda, kzilabda, rplabda, a tenisz, a fallabda, golf, stb.) a lovassportok, a kondicionl edzsek a fitnesztermekben, a klnbz kzd sportok, a grkorcsolyzs, kerkprozs. Elssorban idnyjelleggel a s, a korcsolya, a szrf, a vitorlzs s a folyvizeken a trakajakozs, kenuzs, evezs. A vendgltshoz ktd sportgakat (kocsmasportok: darts, bowling, teke, bilird, stb. ) is egyre tbben hasznljk kikapcsoldsra.
Mindez azonban a lakossg kis hnyadt mozgatja meg rendszeresen. Kevs a mdikban megjelentett mozgsra felhv hirdets s nem elg hatkony a szemlletforml nevels.
Ez a helyzet azt is jelenti, hogy a testnevels s sporttal foglalkoz szakemberek krn tl a kereskedelemben, az idegenforgalomban s a vendgltsban is kiaknzand lehetsgek rejlenek – s ezek zleti lehetsgek!
- ttel: Milyen szerepe van a modern kor trsadalmaiban s Magyarorszgon a testnevelsnek?
A SPORT SZEREPE A MAI CIVILIZLT TRSADALMAKBAN
A sportnak tbb arca van.
A sport a mai un. civilizlt trsadalmakban hatalmas zletgakat szolgl tevkenysgi kr.
Ø zletg maga a sportol ember sportoltatsa. A szakmai httr az edzk, orvosok, masszrk, pszicholgusok foglalkoztatsa.
Ø A sportszergyrts, forgalmazs.
Ø A sportruhzat gyrts, forgalmazs.
Ø A versenyek szervezse s lebonyoltsa.
Ø A sporttkeztets s italgyrts, forgalmazs.
Ø A sport turizmus szervezse.
Ø A sportltestmnyek ptse zemeltetse.
Ø A sport tudomny.
Ø A mdik sport rovatai.
Ø A nemzetkzi sportversenyek a nemzeti reklm lehetsgt teremtik meg.
A sportnak tbb megvalsulsi szintje van. gy:
Ø Az iskolai vagy diksport. (Iskolk kztti bajnoksgok, versenyek.)
Ø Az egyesleti sport (A rendszeresen versenyz, de nem minsgi eredmnyessgi ignnyel.)
Ø Az lsport vagy teljestmny sport.
Ø A szabadidsport.
A sporttal kapcsolatos krdsekben a kzvlemnyt leginkbb a mdiban tett llsfoglalsok befolysoljk. A mdia pedig zletkzpont. A televzi a legnagyobb hatalom. A TV kzvetthetsg ma mr az olimpiai szerepls lehetsgt is meghatrozza. gy a sport eredeti arcn egyre tbb a fintor. J plda erre az ttusa helyzete, mely eredmnyes magyar sportgknt az jkori olimpia kialaktsval egytt jtt ltre. Coubertin br – az jkori olimpia megteremtje mondta: az jkori olimpia programja nem teljes egy az kori minthoz hasonl modern sszetett sportg nlkl. „Lennie kell egy olyan sportgnak, ami leginkbb megmutatja, hogy mire is kpes az ember. Ez csak egy sszetett sportg lehet, taln az ttusa.” Ennek a gondolatnak a jegyben bztk meg a svd katonatiszteket az ttusa sport kidolgozsval. Munkjuk eredmnyeknt a futr legenda alapjn – a hrviv lovon viszi az zenetet, megvv az ellensggel, lfegyverrel tr utat magnak, tszik egy folyn, majd futva r clhoz – csodlatos sportg szletett. Ma ezt a sportgat akarjk levenni az olimpiai msorrl, mert egyesek szerint nem kzvetthet elg ltvnyosan a TV ltal. Mi marad az olimpiai eszmkbl? Ez a krds van napirenden a konzervatv s az zletkzpont sportdiplomatk harcban.
A mi munknkat rinten a sport szmos vetletben nylhat lettr a kereskedelemben, a vendgltsban s az idegenforgalomban.
- ttel: A modern sport arcai, a mdia szerepe a sportban, zlet a sportban?
A GYGYTESTNEVELS SZEREPE
A testnevelsnek nemcsak a j fizikai llapot megtartsban, a betegsgek megelzsben van szerepe, hanem a mr kialakult egszsgi krosodsok gygytsban is.
A betegsggel kzd ember gygyt testnevelsben val rszvtele azonban felttelekhez kttt. Orvosi vizsglat utn orvosi javaslatra hatrozza meg a gygytestnevel s orvos az ajnlott mozgsformkat.
Magyarorszgon a gygyt testnevelsnek risi hagyomnyai vannak. Az ezen a tren felhalmozott mdszertani tuds risi rtk. A mozgsszervi, ngygyszati, gyomor s szv s rrendszeri, az asztma, gygytsban a gygyvizekhez ktd frd kultrnk a vilg lvonalba tartozik. Magyarorszg egyik – taln legnagyobb rtk – termszeti kincse a sok s klnlegesen j gygyhats hvz- gygyvz. A felsznre tr hvizeink rtkt mr a Pannniban l rmaiak is felismertk. Az budai, aquincumi - rmai frd maradvnyai magas szint frdkultrrl tanskodnak. Attila hunjai s a honfoglal magyarok is tudatosan hasznltk gygytsra a gygyvizeket. A trk megszlls alatt a trkfrd kultra meghonosodott nlunk is. Ezt mutatja a szmos budapesti ma is zemel trk frd.
Budapest a vilg fvrosai kztt kivteles helyzetben van a kivl gygyvizek miatt.
A gygytestnevelsnek azonban nemcsak a vzhez ktd formi eredmnyesek. Mltn vilghres a „Pet mdszer” az agykrosodott gyerekek gygytsban. A „Gyene mdszer” az asztms gyerekek gygytsban ad lehetsget, mg a „Dvny Anna mdszer” az agykrosodott gyerekek gygytestnevelsben eredmnyes.
Magyarorszgon a gygytestnevels llamilag tmogatott. Az iskolsok szmra a gygytestnevelsre utalt gyerekek betegsgfajtjuk szerinti krzetestett gygytestnevelsi rkon vesznek rszt.
A felntt lakossg ignybe veheti orvosi beutalssal a gygyfrd szolgltatsokat. A gyerekek szmra is rendelhet gygyszs.
A turisztikban is teret nyertek a klnbz fittsgi programok.
Sok szlloda knl wellness programokat a pihenni, gygyulni vgyknak. Ezek a programok azonban csak a lakossg j anyagi helyzetben lv rtegt clozhatjk meg. A gygytestnevels lakossgi hozzfrhetsgnek megteremtse llami rdek is. Ezen a tren sokkal tbb llami szerepvllalsra lenne szksg. risi terlet lehetne a klnbz s eredmnyes Magyar gygytestnevelsi mdszer nemzetkzi terjesztse. Ez a szellemi rtk nincs kellkppen kiaknzva.
- ttel: A gygytestnevels s gygyvizek?
AZ EGSZ LETEN TZHET UN. SZABADID SPORTOK
Vannak olyan mozgsformk – sportgak -, amelyek az idegenforgalomban, a szllodaiparban s a kereskedelemben kiemelt szereppel brnak. E sportoknak az „eladhatsga” azrt is j, mert a mozgsanyaguk kevsb korhoz kttt, gyerekkortl az idsebb korig zhetek s a sportol szmra lvezhetek. Sok ilyen sportg van. Mi most a magyar s kzp eurpai ignyeket figyelembe vve megemltnk nhny ilyen sportgat.
Ø A tenisz. Elnye, hogy kis terletigny plyn zhet. Mr kt f rszre jtklehetsget biztost. Csapatjtkk bvlhet a pros jtk esetn. Eszkzignye egyszer, labda, teniszt, s egyszer sportfelszerels szksges hozz. A jtk nem ignyel virtuz technikai tudst. Egyenl kpessg s technikai tuds jtkosok ppen gy lvezhetik a jtkot egyms kztt, mint a versenysznvonalon jtszk.
Ø A lovagls. A Magyar idegenforgalom kiemelt sportja. „Ausztria sparadicsom – Magyarorszg lovas paradicsom” hirdeti az idegenforgalmi szlogen. Valban risi az a nemzeti rtk, amit a lovaglssal kapcsolatos Magyar tapasztalatok jelentenek. Haznk minden vszakban kivl lehetsget nyjt a lovaglshoz. Az - az igny, ami a tl technologizlt vilgban az llnyek s az ember szorosabb kapcsolatnak kialaktsa irnt – klnsen a nagyvrosokban lk kztt – megnyilvnul, kedvez a lovagls eladhatsga szempontjbl. A lovas sport azonban nemcsak a lovaglst knlja idegenforgalmi rtkknt. A fogathajts, lovas kocsi hajts is kivl lehetsget nyjt a l s az ember szoros egyttmkdsre, sporttrsi kapcsolatuk kialaktsra.
Ø Az szs. Kivl egszsgmegrz sport. Minden korosztly szmra zhet. Ma mr a legtbb szllshely uszodval is rendelkezik. Htrnya a faltl – falig trtn keretbe zrt mozgs. A monotonits oldhat, ha a vendgek szst hozzrt testnevel tanrok – szemlyre szl edzstervvel, irnyt segtsgnyjtssal vezetik.
Ø Terepfuts, tjfuts, erdei futs. A legegyszerbb, de leghatsosabb llkpessg fejleszt sport. „A lb mindig kznl van !„ A szllodai knlatokban a testnevel szintn testre szabott edzstervvel segtheti a futni vgykat. A kezd futk terhelhetsgi szintjnek meghatrozsa a legnehezebb feladat.
Ø Golf. Divatos sport s kivl szrakozs. A golfplyk helyignyesek. Karbantartsuk sok gondoskodst ignyl. Magyarorszgon mg kevs a golfplya. A plyk az ignyes szllshelyek kzelben plnek.
Ø Kerkprozs. Igazi csaldi sport is lehet. A felszerels kivlasztsnl, kerkpr vtelnl nagyon figyelni kell a gpek tpusnak megvlasztsra. Ms az orszgti, ms a hegyi, vrosi kerkprok felszereltsge. Sajnos Magyarorszgon mg kevs a jl kiptett kerkprt. A legtbb helyen a kerkprosoknak osztozniuk kell az tfelleten a gpjrmvekkel. Ezrt a kerkpr trk tvonalnak kivlasztsa nagy felelsget r a szervezkre. Sokan azt hiszik, hogy tudnak kerkprozni. A helyzet a gyakorlatban az, hogy kevesen ismerik a vlt hasznlatot. A j vlthasznlat pedig a tra kerkprozs alapja.
- ttel: Emltsen meg nhny egsz leten tzhet szabadid sportot s indokolja ezek eladhatsgt.
CSAPATSPORTGAK S EZEK PIACI SZEREPE:
A klasszikus rtelembe vett csapatsportgak – elssorban a labdajtkok – jellegkbl addan csoportos szervezs formjban lehetnek rtkesthetek. Nem elg azonban egy adott csapatsportban a csak a clcsapat szmra biztostani a sportolsi lehetsgeket. Ellenflrl is gondoskodni kell. Ezrt a vendgltsban, kereskedelemben, idegenforgalomban ezeknek a sportgaknak a szervezse edztbor jelleggel trtnik leggyakrabban. A szerveznek ismernie kell az adott sportg szablyait, plyaignyt. Egy csapat vendgl ltsakor a csapattagok nemi, korosztlybeli, jtktuds sznvonalbeli mutatirl tjkozdni kell. A csapatsportgak jelents szm nzt vonzanak, ez nagy piaci lehetsget rejt, s felelsget is.
Ø Labdargs. Lehet kis s nagyplys jtk. Labdarg plya a legtbb vrosban tallhat. Viszonylag nagy helyigny plya. A kisplys labdargs esetben pedig teremfoci, vagy kzilabda plya mret kisplya az, amire szksg van.
Ø Kzilabda. A kzilabda plya nem tl nagy helyigny. A nagyobb vrosokban s az iskolaudvarokon sok szabadtri kzilabda plya van. A fedett plya lehetsgek azonban csak sportcsarnokokban hozzfrhetek. A strandkzilabda igazi magyar specialts.
Ø Kosrlabda. A plya mrete nem tl nagy helyigny. A legtbb iskolban van szabadtri kosrlabda plya. A tornatermekben is szinte mindentt van kosr plya, de ezek nem mindegyike szablyos mret.
Ø Rplabda. A rplabda plya kis helyigny. A legtbb kosr, kzi vagy teniszplya alkalmas a rplabda plya kialaktsra is. A tornatermek tbbsgben lehet rplabdzni, de a termek nem mindentt elg belmagassgak a szablyos rplabda plya ignyhez viszonytva. Itt emlthetjk mg meg a strandrplabdt, mely immron olimpiai sportgknt robbansszeren nvekv npszersgnek rvend.
Ø Vzilabda. Jtszhat medenckben s llvizekben egyarnt, minimlis a szerignye.
- ttel: Csapatsportgak s a csapatsportgak vendglts szempontbl trtn szervezsnek nhny szempontja?
TRA SPORTOK
Sok vendglthely igyekszik messzemenen kihasznlni fldrajzi fekvsbl add lehetsgeit s ajnlataikat ezek alapjn dolgozzk ki. Az adott hely lehetsgeit figyelembe vve szervezik pldul fittsgi programjaikat is.
Ø Gyalogtrk. A legkeresettebb s legegyszerbb programforma. Figyelembe kell azonban venni a traajnlatoknl a trzni kvnk letkort, terhelhetsgt. Sokan nllan – travezet nlkl - akarnak kirndulni. Ebben az esetben is a tratvonalakrl pontos trkpet kell adni a trzknak. Meg kell adni a segtsgkrsre alkalmas elrhetsgi pontokat a tra tvonaln. Megjellni azokat a tra clokat, amelyek az adott tvonal legszebb kilthelyei, nevezetessgei.
Ø Kerkprozs. Igazi csaldi sport is lehet. A felszerels kivlasztsnl, kerkpr vtelnl nagyon figyelni kell a gpek tpusnak megvlasztsra. Ms az orszgti, ms a hegyi, vrosi kerkprok felszereltsge. Sajnos Magyarorszgon mg kevs a jl kiptett kerkprt. A legtbb helyen a kerkprosoknak osztozniuk kell az tfelleten a gpjrmvekkel. Ezrt a kerkpr trk tvonalnak kivlasztsa nagy felelssget r a szervezkre. Sokan azt hiszik, hogy tudnak kerkprozni. A helyzet a gyakorlatban az, hogy kevesen ismerik a vlt hasznlatot. A j vlt hasznlat pedig a tra kerkprozs alapja.
Ø Strzs. Nagyon kedvelt tli program. A strzshoz azonban kifejezetten ajnlott a terepviszonyokat s hviszonyokat jl ismer travezet. A trra a jelentkez vendgek s technikai minimumrl meg kell gyzdni.
Ø Vzi tra. A magyar folyk tbbsge alkalmas a vzi trk szervezsre. Tbbfle haj tpussal lehet lebonyoltani a vzi trkat. A haj irnytsra, evezsre gyakorlott rsztvev minden hajban alapveten szksges felttel. Mindenki rszrl kvetelmny a biztos szstuds. A ment mellny viselse ktelez.
Ø Vitorlzs. A nagy tavaink trasportja. A haj irnytsra kpzett kapitny nlkl nem indulhat a haj. Az szstuds minden rsztvev szmra alapfelttel.
Ø Lovas tra. Kivl adottsgokkal rendelkeznk a lovas trk lebonyoltshoz. A Magyar terepviszonyok s talaj adottsgok kedvezek a tralovaglshoz. Kivl a lllomnyunk. A huszrlovak ivadkai, a magyar flvr gnllomnya a ltenysztsben leginkbb a strapabr, nyugodt termszet, jl lovagolhat, tetszets klsej lovakat eredmnyez. Egyre tbb lovas panzi pl. Ezekben sznvonalas ellts biztosthat. Kevs azonban a lhoz is s a vendgltshoz is, valamint a lovagls sportedzi oldalhoz – a lovagls oktatshoz – is rt szakember.
7. Ttel: Ismertesse a tra sportok jellegzetessgeit.
TLI SPORTOK
A tli sportok szervezse, eszkz s felszerels rustsa hatalmas zletg. Magyarorszgon sok olyan szakma van, ahol a nyri jelenlt a dolgozk rszre ktelez. A szabadsg gy tlen adhat ki. Ezrt a tli sportok knlatt - a vendgltst, idegenforgalmat, kereskedelmet szerveznek - ismerni illik.
Ø A sels. Lehet s lesiklsrl, snowboardrl, sfutsrl beszlni. A felszerels egynhez igazod kivlasztsa nagyon fontos szempont. Ezeket a sportokat csak gy lehet zni, hogy a rsztvev rendelkezik a kvnt terephez szksges technikai minimummal. Ezrt a program ajnlatoknl az oktats biztostsa tmeg ignyt elgt ki. Kiemelt feladat a kezdk oktatsa.
Ø Korcsolyzs. A megfelel jgfellet az alapfelttel. Sajnos egyre kevesebb helyen van olyan termszetes jgplya, vagy befagyott biztonsgos vzfellet, ahol korcsolyzni lehet. Ezrt jra kellene szervezni a hideg napokon felnttt felleteken a korcsolya plyk zemeltetst.
Ø Sznkzs. Npszer, de nem veszlytelen sport. A legtbb tli sportbaleset s a legslyosabb balesetek a sznkzshoz kapcsoldnak. Ezrt a biztonsgos plya kialaktsra, plya hasznlatra, figyelni kell. Sok helyen a sznkzk rmennek a splykra. Ez helytelen, mert a sznk nyomban a szk felbukhatnak. A helyes dnts az, ha kln sznkplyt jellnek ki a plya fenntartk.
Ø Lovas szn. A magyar lovas turizmus npszer tli ajnlata. Sajnos az rezhet ghajlatvltozs nem kedvez a lovas sznkzsnak. Egyre kevesebb az olyan j havas nap, amikor a szn el foghat a l.
8 .Ttel: A tli sportok ismertetse.
ZENS GIMNASZTIKA – AEROBIC TORNA
A civilizlt vilg nagy gondja a mozgsszegny letmd s a mozgshinybl fakad egszsgkrosodsok s kedlyllapot romls veszlyei ellen val kzdelem. Olyan mozgsformt kellett kialaktani amely:
Ø Viszonylag rvid idtartamban a lehet legkomplexebb lettani hatst kpes nyjtani. Azaz a legtbb izmot tmozgatja.
Ø Az intenzits is szablyozhat.
Ø Nem monoton.
Ø Kis terlet igny.
Ø Nem idjrsfgg.
A zens gimnasztika ezeknek a szempontoknak megfelel.
A gimnasztika olyan tudomnyosan kialaktott mozgssor, ahol az izomcsoportok nyjtsa, erstse s a kondicionl gyakorlatok lettani szempontbl helyes sorrendben kvetik egymst. Az ismtlsszmmal a terhelsi szint befolysolhat. (A gimnasztika gyakorlatanyagt Kerezsi Endre testnevel tanr a TF tanra dolgozta ki.)
A gyakorlatok monotonitst oldja a zenre trtn vgrehajts. A zene megvlasztsnl a hangulati elemeken tl figyelemmel kell lenni a gyakorlat ltal megkvnt ritmusra. A gyakorlat sszellts akkor j a zens gimnasztika esetn, ha a zene s a mozgs szinkronban van.
A zene megvlasztst divat hullmok befolysoljk. Ilyen divat alapjn terjedt el az aerobic torna.
A modern irnyzatok veszlye az, hogy az lettani kvnalmak el helyezik a zent s nem veszik figyelembe a gyakorlat sszelltsnl az lettani szempontokat. Ezrt ajnlatos a zens rk tartsra hozzrt szakembert alkalmazni.
- Ttel: A zens gimnasztika
A WELLNESS
A wellness egszsgtudatos reform letforma, amit a mai kor embere szmra alaktottak ki. Lnyeges szempont, hogy a wellnesst gyakorl jl rezze magt, testi szellemi komfortrzst lvezhessen.
A wellnessletmd kveti fejlesztik egszsgket s fizikai fittsgket, krnyezettudatos letet lnek, s trekednek a szellemi, spiritulis s szocilis kiegyenslyozottsgra. A wellnesst hirdetk a j kzrzetet, a boldog, termszet kzeli letet npszerstik, ezltal is tmogatjk az egszsgmegrzst.
Rohan vilgunkban az emberek tbbsge – klnsen a nagyvrosokban lk – aktv veiben tlhajszolja magt. lete karrierptsrl s az anyagi javak felhalmozsrl szl. Kevs id marad a csaldra, az emberi kapcsolatok polsra, a kzssgi letre. Ez viszont gtja az egszsg polsnak, a lelki – szellemi nfejldsnek. Teht a modern felgyorsult letvitel elrejti az let igazi rtkeit, sok szpsg lvezettl fosztja meg a legfogkonyabb letkorban azt, aki enged a napi „id – gyorst” kls hatsoknak. Aki a „ prg – id csapdba” beleesik, mire eljut arra a pontra, hogy felhalmozott javait s magas hivatali beosztsbl fakad elnyket lvezhesse mr megtakartsnak jelents rszt megromlott egszsgnek helyrelltsra kell, hogy kltse.
A mai rohan vilgunkban az egszsgtudatos letforma alternatva a tlhajszolt embernek, kit a zskutcbl. A wellness, mint fogalom rtelmezsben kulcssz a „j rzs”. Ez az letforma nem a tarts lemondsrl, az nsanyargatsrl szl. A testmozgsban, tkezsben, szerelemben, trsas kapcsolatokban a kellemes rzst kell keresnnk. Idt kell szaktanunk a testnk s lelknk knyeztetsre. A magunkkal val trds nem elvesztegetett id, hatsra nagyobb trelemmel tudunk majd szeretteink fel fordulni, tbb energival, letkedvvel trhetnk vissza a mindennapokhoz.
- ttel: Mi a wellness?
A „MEDENCK VILGA”
A civilizlt vrosi letforma egyre tbb mestersgesen kialaktott „vzi vilgot” pt, a mestersgesen kialaktott medenckben mozgs s szrakozsi lehetsget teremtve a vrosi emberek szmra.
A sportuszodk a vzi sportokhoz kapcsold sportgak – szs, vzilabda, ttusa, mugrs, vzi balett, bvrszs – a szablyaiknak megfelel medence ptst kvetelik. Ezek a ltestmnyek az ghajlati viszonyokat figyelembe vve fedett sportltestmnyek. Lehetsget biztostanak a sportgi edzsekre, valamint a tmegsport s szabadid sport ignyeinek kiszolglsra. A sportuszodk ltalban tbb medencbl ll nagy ltestmnyek s a tbbprofil ignyek kiszolglsra alkalmasak. Az sz medenck vzhfoka 26 -28 C fokos, az oktat s mugr medence 33 – 35C fokos. A ltestmnyek kiegszt egysgeiknt, bf, butikok, szauna, szolrium, tterem, fodrsz szalon is rszei a szolgltatsoknak.
A lakossgi ignyek a gyerekek szsoktatshoz tanuszodkat ignyelnek. A tanuszodk kisebb s egyszerbb kialakts fedett uszodk. A cl az szsoktats. Ezrt a medenck vzhfoka melegebb (33 -35 C fokosak. )
A strandfrdk fleg a nyri idszakban tmegfrdzsi ignyeket elgtenek ki. ltalban szabadtri medenckkel s sokfle tmegignyt kielgt szolgltat egysggel.
A gygyfrdk a kivl Magyar gygyvz adottsgokat kihasznlva, fedett – nyitott tbbprofil ltestmnyek. A f cl a vzzel trtn gygyts. Ezrt orvosi, gygy-masszr s egyb gygy szolgltatsok, gzfrd rszleg, llnak a vendgek rendelkezsre. A nagyobb gygyfrdk sok esetben tbb profilak s a strand funkcit is felvllaljk.
A medenck vilgt tekintve nem tl rgi hagyomnyokra tekintenek vissza az un. Aqua parkok. F feladatuk a szrakoztats. ltalban fedett s nyitott medenckbl ll vzi paradicsomok. A vzforgat rendszerek s a vztisztt technika magas szint beptse jellemzi ezeket a szrakoztat medencket. Tbbfle csszda, ellenramoltat, vzbeugr lehetsg ll a vendgek rendelkezsre. A kiszolgl egysgek a strandszer zemeltetst ignylik azzal a klnbsggel, hogy az idnyjelleget igyekeznek egsz ves zemmenetel cskkenteni.
- Ttel: A mestersges vzi vilgon bell milyen funkcikat klnthetnk el?
MAGYARORSZG A HVZEK- GYGYVIZEK HAZJA
A Krpt medence klnleges adottsga, hogy sok melegvizes forrssal rendelkez terlet. A feltr meleg vizeket hvizeknek nevezzk. A fld sok helyn trnek felsznre hvizek. gy kiemelked a hvz kincse Izlandnak s j-Zlandnak
Ezek a vizek azonban a magyarorszgi hvizekhez viszonytottan sokkal kevesebb s az oldott anyag szempontjbl nem olyan vltozatos vizek. A hvz – gygyvz vonatkozsban a Krpt medencnek az is nagy elnye a trizmus vonatkozsban, hogy ezeknek a hforrsoknak a gygyt hatsa vilg szerte elismert. risi rtk az, hogy vezredes hagyomnyi vannak a terletnkn lv hforrsok hasznostsnak. A melegvz a fld kzeteibl svnyi anyagokat old s a vzben ezek oldott llapotban vannak jelen. Sok ilyen vznek bizonytott a gygyhatsa. Ezek a gygyvizek. A gygyvizeket tbbfle egszsgkrosods gygytsra hasznljk fel. gy elssorban a mozgsszervi – izleti betegsgek, ngygyszati problmk, brgygyszat esetben. Egyes gygyvizeket ivkra formjban is felhasznljk. Elssorban az emszt rendszeri panaszok gygytsban.
A magyarorszgi gygyvzkincs risi rtk. Sok olyan gygyfrdnk van, ami rmai kori eredet. A trk hdoltsg idejbl is fennmaradtak frdink. Sajnos ennek az risi s ptszetileg is hatalmas kincsnek az polsa, karban tartsa nem mlt az ltaluk kpviselt rtkhez viszonytottan.
Az utbbi nhny vtizedben j gygyfrdk is pltek. A gygyfrdk vonzskrzetben kialakul gygyturizmus hatalmas s jl jvedelmez iparg. A gygyturizmus kiszolglsra a szolgltat ipar valamennyi gazata fellendl a frd vonzskrzetben.
- ttel: Haznk gygyvzkincse, mi a hvz s a gygyvz kztti klnbsg?
A „ LB MINDIG KZNL VAN „ A FUTS SZEREPE AZ EGSZSGES LETMD PROGRAMOKBAN
A mozgsszegny letmd tmeges mretekben okozja annak, hogy az emberek tlslyosakk, elhzottakk vlnak. Az elhzs pedig sok olyan egszsgkrosodshoz vezet, mint a magas vrnyoms, magas vrcukor rtkek, izleti bntalmak. Fontos teht az letminsg javtsa rdekben, a vrhat lettartam cskkens elkerlse rdekben a zsrget fizikai munka.
Orvosi felmrsek szerint az letminsg nagymrtkben javthat s a vrhat lettartam akr tizenegy vvel meghosszabbthat, ha az albbi letvitel szablyokat betartjuk:
- Mrtkletes napi hromszori tkezs.
- Rendszeres mozgs, heti ktszer intenzv sta, kocogs, vagy szs, kerkprozs. A tbbi napokon 35 – 40 perc gimnasztika.
- Dohnyzsmentes
|