kiara alex
Men
 
Time/Hora/ra
 
E-mail
 
vasuttal foglalkoz lapok
 
mikor?mennyien?
Induls: 2004-12-16
 
Jegyzetek
Jegyzetek : ,, Minden suverenitsnak ktfeje a nemzet’’

,, Minden suverenitsnak ktfeje a nemzet’’

(rta: Bertoni)  2007.10.13. 12:54

Grf Batthyny Lajos lete s munkssga

I. Trtnelmi ttekints – A reformkori Magyarorszg......................................... 3

   1. Gazdasg nyugat-eurpai mintk nyomban.......................................................... 3

   2. Lassan polgrosod trsadalom............................................................................ 3

   3. A Habsburg Birodalom – magyar rendek.............................................................. 4

II. Grf Batthyny Lajos lete................................................................................. 5

   1. Egy csald az orszg szolglatban........................................................................ 5

   2. Gyermekkora s katonavei (1807-1831)............................................................. 6

   3. A magyar fldesr portrja................................................................................... 7

   4. Politikai szrnyprblgatsok (1831-1839)........................................................... 8

   5. A frendi ellenzk ln (1839-1848)..................................................................... 8

        a) az 1839/40-es orszggyls........................................................................... 8

        b) az 1843/44-es orszggyls........................................................................... 10

        c) trsadalmi egyesletek.................................................................................. 11

        d) az ellenzk egyestse..................................................................................... 12

        e)  az utols rendi orszggyls......................................................................... 13

   6. Az els felels magyar minisztrium elnkeknt

         (1848. mrcius 17. – oktber 3.)........................................................................ 14

        a) visszatrs...................................................................................................... 16

   7. A vdlottak padjn (1849. janur 8. – oktber 6.)................................................ 17

III. Jelentsge......................................................................................................... 18

   1. Forrsok.............................................................................................................. 18

   2. A kortrsak nzetei............................................................................................... 18

IV. Utsz.................................................................................................................. 19

V. Kronolgia............................................................................................................ 21

VI. Felhasznlt irodalom........................................................................................... 27


 

I. Trtnelmi ttekints – A reformkori Magyarorszg

 

1. Gazdasg nyugat-eurpai mintk nyomban

               A napleoni hbork puszttsai elkerltk haznkat, st, a megnvekv gabonakereslet pozitv hatssal volt az orszg gazdasgnak 90%-t ad mezgazdasg fejldsre.

A 19. szzad els felben jellemz termesztett nvnyek a bza, rozs, kukorica, burgonya s a cukorrpa. Az llattartsban a tejtermels szempontjbl fontos szarvasmarhatartson kvl megjelent a serts- s juhtenyszts.

A nvekv termnykivitellel prhuzamosan terletnvelsre volt szksg mocsrlecsapols, folyszablyozs, erdirts ltal.

               A maradk 10%-ot kitev iparban a chek s a paraszti hziipar mellett a vas-,textil-, kermia-, veg- s papriparban megjelentek a manufaktrk. A sznbnyszat fellendlsnek ksznheten a hazai gyripar is fejldsnek indult.

               Az ruszllts 1846-ig, az els vastvonalak kiplsig, fleg vzi ton folyt nem utolssorban a folyszablyozsok miatt.

               A kereskedelem meglnklse a pnzgy fejldsnek is kedvezett: 1840-ben megnylt az els takarkpnztr, majd 1842-ben ltrejtt a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank. (A hitelfelvtelt azonban az sisg trvnye akadlyozta.)

 

2. Lassan polgrosod trsadalom

               A reformkori Magyarorszg lakossga 13 milli f, a npsrsg viszont alacsony volt. A hbor s a kolerajrvnyok miatt a hallozsi arny igen magas volt, a npessg szma azonban a romn, ruszin s zsid bevndorlk miatt nem cskkent jelentsen. Az orszgban a magyarsg s a nemzetisgek szzalkos arnya 40:60 volt.

               A mezgazdasg tlslya a trsadalom sszettelben is megmutatkozott. A 19. szzad elejn a magyar trsadalom a kvetkez rtegekre tagoldott: nagybirtokossg, kzpbirtokossg, kisbirtokossg, differencild jobbgysg, vrosi polgrsg, nemesi s honorcior rtelmisg.

A nagybirtokos rteget mindssze 150-200 csald alkotta, akik birtokaik fejlesztsre trekedtek. Szakkpzett gazdatisztekkel dolgoztak, s a legkorszerbb technikkat alkalmaztk.

A kzpbirtokosoknak nem volt pnzk modernizlsra. k lltak a polgri talakuls lre.

A kisbirtokos rteget 30 ezer fld nlkli nemesi csald alkotta, akiket bocskoros vagy htszilvafs nemeseknek is neveztek. Annak ellenre, hogy sokan teljesen eladsodtak, s szavazataik eladsval prbltak pnzhez jutni, eljogaikhoz s a nemesi klssgekhez ragaszkodtak.

A jobbgyok jogi helyzete a kzpkor ta vltozatlan maradt.

A vrosi polgrsg mindssze a trsadalom 10%-t tette ki. Tagjai nem rendelkeztek jelentsebb politikai jogokkal.

Az rtelmisg szma igen csekly volt, politikai mozgsterk azonban egyre szlesedett.

 

3. A Habsburg Birodalom – magyar rendek

               A magyar rendek s az uralkod kztti viszony a 19. szzad elejn megromlott. Ez a folyamat ugyan mr II. Jzsef (1780-1790) idejn elkezddtt, de az ellenttek kilezdse igazn az 1800-as vekben tapasztalhat.

               1811-ben pldul a paprpnz rtke 1/5-re cskkent, amirt a rendek az uralkodt tettk felelss. Ezrt I. Ferenc 1815-tl nyltan a magyar rendisg megtrsn munklkodott: mellzte az orszggylst, 1821-ben visszamenleg kvetelte a megyk jonchtralkt, 1822-ben elrendelte az ad ezst pnzben trtn beszedst. Intzkedsei azonban sorra megbuktak a megyk ellenllsn, ezrt 1825-ben knytelen volt sszehvni az orszggylst, ahol a rendek megszavaztk, hogy adt s katont a kirly csak a hromvenknt egybehvand orszggyls megajnlsra szedhet, tovbb grf Szchenyi Istvn kezdemnyezsre megalakult a Magyar Tuds Trsasg.

               A konfliktusoknak azonban korntsem volt vge: az 1832/36-os orszggylsen felmerlt a krds, hogy az 1830-ban magyar kirlly koronzott (egybknt az uralkodsra teljesen alkalmatlan) Ferdinndot hogyan szltsk meg. Ugyanis osztrk csszrknt az I. Ferdinnd nevet viselte, magyar kirlyknt viszont hivatalosan V. Ferdinndnak kellett nevezni. Bcsben hatrozottan az I.-t tmogattk, ami azonban a Dek vezette als tbla tiltakozst vltotta ki, mivel ez azt jelentette, hogy Magyarorszgot alvetett tartomnyknt kezelik. Ez a szembeszegls eredmnyezte a Metternich llamkancellr nevhez fzd n. udvari terrorizmust, melynek sorn az osztrk kormny felsgrulsi perekkel igyekezett akadlyozni a magyar reformmozgalmat.

               V. Ferdinnd megtlse mindezek ellenre pozitv volt haznkban, hiszen felettbb engedkenynek bizonyult. pp ezrt fogadtk elutastan I. Ferenc Jzsef trnrakerlst. Az ifj uralkodval szembeni ellenrzseket pedig csak fokozta a forradalom s szabadsgharc leverse, illetve az azt kvet megtorls.

               Ausztria s Magyarorszg viszonya 1867-ben rendezdtt, m a boldog bkeidknek hamar vge szakadt.

 

II. Grf Batthyny Lajos lete

1. Egy csald az orszg szolglatban

               A Batthyny letvel foglalkoz rsok nagy rsze „Az sk hagyomny“-ra vezeti vissza a grf egyes szemlyisgi jegyeit, ezrt viszonylag sokat tudunk a csaldrl.

               Csaldfjukat egszen rs vezrig vezettk vissza, azaz a 10. szzadig. A 12. szzadban Kvgrsi nven szerepeltek Zala megyei birtokuk rvn. 1398-ban Kvgrsi Gyrgy megkapta a Fejr vrmegyei Battyn teleplst Luxemburgi Zsigmondtl (1387-1437), s fiai, Lszl s Albert mr a Batthyny nevet viseltk.

A csald cmert Mtys adomnyozta (I.) Boldizsrnak 1481-ben. Boldizsr fia, (I.) Ferenc 1524-ben megkapta Nmetjvr vrt hetven faluval. Tisztsgei: Vas megye fispnja, fpohrnok, ftrnokmester, szlavniai s horvt bn. Rszt vett a Dzsa-fle parasztfelkels leversben s a mohcsi csatban. I. Ferdinnd neki ajndkozta Szalonak vrt.

(I.) Ferenc unokaccse, (III.) Boldizsr, akinek felesge Zrnyi Dorottya volt, a trk elleni harcban s a reformci terjesztsben jeleskedett.

Fia, (II.) Ferenc, a dunntli rszek fkapitnya 1628-ban bri rangot kapott. Megvsrolta a krmendi uradalmat, s csatlakozott Bethlen Gbor mozgalmhoz, aminek keretben 1621-ben megtkztt Collalto csszri tbornokkal. Felesge Labkovitz Poppel va, Zrnyi Mikls s Pter nevelanyja volt.

Fiuk, (I.) dm Pzmny Pter hatsra ttrt a katolikus hitre, s 1630-ban grfi rangot nyert. Zrnyi Miklssal kzsen rszt vett a trk elleni kzdelemben. 1650-ben katonskod jobbgyainak hajdszabadsgot adott.

               Fiai, Kristf s Pl kt gra szaktottk a csaldot: Kristf utdai a hercegi gat kpviseltk, mg Pl leszrmazottai grfi cmet viseltek.

               A hercegi g tagjai kzl jelents Batthyny Kroly, II. Jzsef nevelje, aki 1764-tl viselte a hercegi rangot. Utd nlkl halt meg, nem tudta tovbbrkteni cmt. Testvre Batthyny Lajos grf, aki 1751 s 1765 kztt az orszg utols nemzeti ndoraknt tevkenykedett.

Lajosnak hrom fia szletett: dm, Kroly vagyonnak rkse; Jzsef, aki 1776-tl esztergomi rsek volt, majd 1778-tl hercegprms s Tivadar (az fia Batthyny Kzmr, a liberlis ellenzk tmogatja, a Szemere-kormny klgyminisztere).

               Batthyny Lajos a grfi gbl szrmazott, annak is a 18. szzadban levlt Zsigmondi gbl. Nagyapja Batthyny Miksa, apja Batthyny Jzsef Sndor. Anyja, Skerlecz Borbla magas rang horvt hivatalnokcsald sarja volt.

               Mindebbl arra kvetkeztethetnk, hogy politikai krkben a Batthyny nv az 1800-as vekre meglehetsen ismertnek szmtott, ami Batthyny Lajosra nzve  az elnyk mellett szmos ktelezettsggel is jrt.

 

2. Gyermekkora s katonavei (1807 – 1831)

               Batthyny Jzsef Sndor s Skerlecz Borbla 1804-ben ktttek hzassgot. Kzs letk hrom ve sorn kt gyermekk szletett: Emlia s Lajos. A vls utn Skerlecz Borbla gyermekeivel Bcsbe kltztt, volt frjvel megszaktotta az rintkezst. Amikor azonban Batthyny Jzsef Sndor elhallozott, Hetler Jzsef segtsgvel kijtszotta az elhunyt vgrendelett, s elrte, hogy fia nagykorsgig kezelhesse a vagyont.

               Batthyny Lajos teht nem ismerte desapjt, anyja zsarnoki uralma alatt ntt fel. Tanulmnyait Bcsben kezdte, Vinzenz Plebn nevelintzetben, majd Gyrben tanult a bencs gimnziumban. Ezutn anyja a bcsi Fritz Klinkovstrm nevelintzetbe ratta. Ezt kveten Nikolaus Mller tantotta. 1826-ban elvgezte a zgrbi jogakadmit, mikzben a Paduban llomsoz 32. (Esterhzy) gyalogezred kadtja volt. 1827-tl 1831-ig a 9. (Friemont) huszrezrednl szolglt.

Katonskodsa alatt alkalma nylt megismerkedni a kadtok kltsges letvel. Anyja ugyanakkor leveleiben mindig arra bztatta, jrjon olyan ruhkban, mint a tbbiek s ne vonja ki magt a trsasgi letbl. A kell anyagi fedezetet azonban nem biztostotta ehhez. Nem csoda ht, hogy 1828-ra az ifj grf nevn tbbszzezres adssg gylt ssze.

               Ez nmagban mg nem jelentett volna nagy problmt, hiszen a csaldi vagyonbl ki tudtk volna fizetni. Skerlecz Borbla azonban ki akarta hasznlni a helyzetet, hogy megkaparinthassa az rksget, s beperelte fit knnyelmsgrt. Battyny vlaszul krvnyezte, hogy vonjk meg anyjtl a vagyonkezels jogt. A per egszen 1831-ig hzdott, amikor vgl megllapodsra jutottak.

A szerzds rtelmben Batthyny Lajost nagykorv nyilvntottk, a birtokok nagy rsznek irnytst tvette, tovbb vllalta az apjrl rmaradt adssg trlesztst zvegyi tarts folystsval egytt. 1828-as adssgait pedig - fiatalkorsgra val tekintettel - trltk.

               Mindezek kvetkeztben 1831. prilis 3-n elhagyta a sereget, s Magyarorszgra kltztt, hogy birtokgyeit rendezze.

 

3. A magyar fldesr portrja

               1849-ig Batthyny Lajos tulajdonban volt az ikervri, dobrai, neuhausi, ttmarci s szalnaki uradalom; tovbb oldalgi rksds rvn a szabadbattyni, nmetegresi, burgi s banskidvori uradalom. (1831 s 1849 kztt bizonyra ms terleteket is birtokolt, ezekrl azonban nem kszlt pontos feljegyzs.)

               Egy 1850-ben kszlt felmrs szerint legjvedelmezbb birtoka Ikervr volt, ahol ekkoriban prhuzamosan alkalmaztk a hromnyomsos gazdlkodst s a vetsforgt; gabont, takarmny- s kapsnvnyeket, egzotikus gymlcsket s cukorrpt  termesztettek; illetve juhot, szarvasmarht s selyemhernyt tenysztettek.

               Mindez azt bizonytja, hogy a fiatal grf sikeresen beletanult a gazdlkodsba. rdekldsi kre azonban sokkal szlesebb volt: 2808 ktetet szmll knyvtrban a klasszikus nmet s francia irodalom remekei mellett tallunk trsadalom- s termszettudomnyokkal foglalkoz munkkat, politikai, trtnelmi, llamtudomnyi s nemzetgazdasgi rsokat. Emellett a magyar orszggylssel kapcsolatos knyveket is olvasott.

Mveltsgt tovbb nemcsak olvasssal, hanem klfdi utakkal is gyaraptotta............ Magnletbe csak kevs embernek engedett betekintst. Bartai: Neurohr bcsi mfordt, Jurjevich Jzsef zgrbi jogtanr, Petrichevich Horvth Lzr szerkeszt-mfordt (egyben titkra), Viczay Mikls s Zichy Jzsef grfok (1836-ban elksrik utazsaira).

Anyjval s nvrvel val kapcsolatrl nincsenek bvebb informcik, annyi azonban bizonyos, hogy csak ritkn rintkezett velk.

j csaldjrl viszont tbbet tudunk: 1834. december 4-n felesgl vette Zichy Antnia grft, Cifferi Zichy Kroly grf s Batthyny Antnia grfn lenyt. Az eskvt Pozsonyban tartottk a Szent Mrton plbniatemplomban.

1849-ig t gyermekk szletett: Antnia, Amlia, Ilona, kos  s Elemr.

Hzassga rvn Batthyny nemcsak nagyobb ismertsget szerzett, de anyagi gondjai is megolddtak. Apsa hatsra pedig kezdett bekapcsoldni a kzletbe – vadszatokat, lakomkat, sznhzi esteket tartott.

 

4. Politikai szrnyprblgatsok

               Molnr Andrs felhvja a figyelmet arra a tvhitre, mely szerint Batthyny Lajos a megyei kzgylseken szerzett sznoki gyakorlatot. Szerinte a grf kzvetlenl nem volt jelen a megye politikai letben.

lltsa igazolsra felsorolja, mikor s miknt vett rszt Batthyny a vasi kzgylseken (1831. augusztus 10-n a kolerajrvny megakadlyozsrl tartott beszdet, 1832. februr 20-n megvlasztottk tblabrnak, 1836. szeptember 26-n az j rbri trvnyek kihirdetsrl s vgrehajtsrl szlt, majd 1838. augusztus 18-n egy szavazatszed bizottsgnak volt elnke a tisztjtson), s -a sor rvidsgt tekintve- igazat adhatunk neki.

               Tovbb azt is megllapthatjuk, hogy Batthyny Lajos az 1832/36-os orszggylsen is csupn kls szemllknt vett rszt. Horvth Mihly szerint mr ekkor kszlt Wesselnyi tervnek (t.i. a reformellenzk prtt szervezsnek) megvalstsra – felfrisstette jogi ismereteit, tmogatta a fiatal ellenzki nemessget – ezt azonban nem tudjuk biztosan.

 

5. A frendi ellenzk ln

a) az 1839/40-es orszggyls

               Batthyny politikai aktivitsa 1839-tl fokozdott. A jnius 2-n kezdd orszggylsen Szchenyi mellett, az ellenzk oldaln talljuk.

Ellenzkisgnek lehetsges okait Molnr Andrs heves termszetben s felvilgosult mveltsgben ltja, tovbb rokonai, ismersei hatsnak (pldul Odeschalchi gost hercegnek, Erddy Sndor grfnak, Szchenyi Jnos grfnak, Szentgyrgyi Horvth Jnosnak s Szentgyrgyi Horvth Jzsefnek) tulajdontja.

A motivci mindenesetre elegendnek bizonyult ahhoz, hogy a grf addigi megfigyel szerepbl kezdemnyezv lpjen el: a megalakul mgnskaszinnak alapttagja volt, pozsonyi laksa pedig az ellenzk lseinek adott otthont. Augusztusig Szchenyivel vetlkedett a vezet szerep megszerzsrt, ezutn azonban sszefogtak: cljuk ,,a magyar s alkotmnyos rzletet kiterjeszteni – divatba hozni”.

               1839. oktber 30-n Szchenyi vezetsvel s Batthyny tmogatsval (!) megalaptottk a kiskaszint, melynek 18 tagja elktelezte magt arra, hogy az als tbla ellenzkbl tovbbi politikusokat nyerjen meg a kaszinnak.

               A frendi ellenzk hivatalos megalakulst november 18-n 13:00-kor mondtk ki. Tagjai: Szchenyi Istvn, Batthyny Lajos, Teleki Lszl, Krolyi Sndor, Erddy Sndor, Etvs Jzsef, illetve tovbbi ht mgns voltak.

Alapelveik:

Þ    Naponta tancskoznak, s ezekrl a tancskozsokrl jegyzknyvet vezetnek.

Þ    Az als tbla minden zenett azonnal megvitatjk.

Þ    Magyarorszg s az osztrk monarchia egymstl elvlaszthatatlan, csak kzsen boldogulhat.

Þ    Magyarorszg alkotmnyos monarchia.

Þ    Magyarorszg minden lakosa a trvny eltt egyenl; a polgrsg is kapjon kpviseleti jogot, a parasztok szemlyi szabadsgot s tulajdonjogot; tovbb az sisg eltrlse, a vallsi srelmek politikai krdsknt val trgyalsa.

               1839. december 14-n a kiskaszinhoz benyjtott Emlkiratban Batthyny sszefoglalta a liberlis frendi ellenzk programjt:

Þ    Az arisztokrcia politikai aktivizlsa, a mgns rend orszggylsi s parlamenti tlslya.

Þ    Az ellenzk npszerstse rdekben fokozott ,,ditn kvli” tevkenysg.

Þ    Az ellenzki befolys nvelse a megyegylseken.

Þ    A npessg szmra hasznos intzmnyek ltrehozsa s mkdtetse; vidki egyesleti mozgalmak tmogatsa. (,, minden tartos befolysnak legersebb tmasza a hasznossg”)

Þ    Egysges s folyamatos egyttmkds.

Þ    A kivltsgok fokozatos eltrlse; a politikai jogok cenzus arnyban val gyakorlsa.

Þ    A tulajdon tiszteletben tartsval megvalstott kztehervisels.

Þ    Az llami jvedelmek elosztsa orszggylsi felgyelet mellett trtnjen.

Þ    Bels vmhatrok nlkli szabad kereskedelem.

Þ    A hitelkpessg megteremtse rdekben az sisg, a kincstri rklsi jog s a hitbizomny eltrlse.

Þ    ,,Minden remlhet jobbltnek fettele a gyermekek jobb nevelse.”

Þ    rdekegyests s jobbgyfelszabadts.

Þ    Egyenl jogokat biztost alkotmny.

Þ    A kzlet tisztasgnak biztostsa.

Þ    A ,,nnem” fokozottabb bevonsa a politikba.

Þ    Vgcl: eurpai sznvonal orszg.

Ezen eszmk terjesztsvel Somogyi Antalt, Pozsony megye aljegyzjt bzta meg.

               Az Emlkirat is bizonytja, hogy Batthyny Lajosnak hatrozott elkpzelsei voltak arrl, miknt lehetne az orszgot fejleszteni. Ezen elkpzelsei felszlalsaiban is megmutatkoztak. Vdelmbe vette pldul a szlsszabadsg gyt a Rday Gedeont rt srelmek, majd pedig Kossuth, Wesselnyi s az orszggylsi ifjak elfogatsa kapcsn.

1840. janur 11-i beszdben elutastotta a kormny s az udvar azonostst, s bebizonytotta, hogy szavakkal nem lehet hazarulst elkvetni. A vallsgy tern srgette a zsidk bevndorlsnak trvnyes rendezst, s szt emelt a ms vallsra trtn ttrs trvnyes akadlyozsa ellen.

               A nyilvnossg rdekben tmogatta a frendi napl ltrehozst, s felszlalt a cenzra ellen: ,,Ha llna az, ami itt mondatott, hogy tudniillik mindazon jog, mi a trvnyben kijellve nincs, a fejedelmet illeti, gy a nemzet a provisoriumok ellen soha fel nem szlalhatna. De ezen eszme nem ll, mert minden suverenitsnak ktfeje a nemzet, a kormnyt belle csak annyi illeti, mennyit neki ltaladott. Ez a klnbsg a szabad s rab nemzetek kztt.”

               Annak ellenre teht, hogy a kiskaszin alaptsakor Szchenyi volt flnyben, az orszggyls vgre – anyagi biztonsga, ideolgija s jelleme miatt – Batthyny vette t a frendi ellenzk irnytst.

 

b) az 1843/44-es orszggyls

            1840 s 1843 kztt Batthyny kzleti aktivitsa ltszlag cskkent, kereste a helyt a magyar politikban. 1843-tl azonban mr a frendi ellenzk jjszervezsn munklkodott. A kiskaszin ismtelt megnyitsa utn viszont a konzervatv nagykaszin negatv hatssal volt az ellenzki egysgre. A csekly ltszm is aggasztotta a grfot (akit ekkor mr az jsgrk s a titkosrendrsg is az ellenzk vezrnek ismert el). Befolysuk nvelse rdekben ezrt igyekezett megnyerni Jzsef ndort, s elrni, hogy a jurtusokat ne rekesszk ki a gylsekrl.

Szeptember 26-i beszdben tovbb f

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
a legjobbak
 
kultra sarok
 
tanulssal kapcsolatos
 
m(r)sok(k)
 
jtkok
 
szavazz!
Segtsetek a honlap szerkesztsben!
Mi kell mg?

tbb rdekessg
tbb kp
tbb inf
tbb link
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.